Lastik Oteli

Tarafımızdan aldığınız lastikler sonrasında aracınızdan çıkan yazlık veya kışlık lastikler BİZİMLASTİK güvencesiyle standartlara uygun şekilde depolanmaktadır. 700 metrekarelik alanınımızda saklanan tüm lastikler sigorta güvencesi altındadır. Depomuz kapalı mekan olup lastikleriniz su, nem, ısı ve kimyasal maddelerden uzak ortamda muhafaza edilmektedir. Teslim alınan tüm lastikler karşılığında tarafınıza depolama fişi teslim edilmektedir.

Neden Lastik Oteli?

  • Lastikleriniz sigortalı olarak muhafaza edilir.
  • Lastikleriniz lastik saklama koşullarına uygun bir şekilde (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilir.
  • Lastiklerinizin değişim zamanı geldiğinde değişim için yer aramanıza gerek kalmaz.
  • Lastikleriniz işlerinde uzman, eğitimli teknisyenler tarafından değiştirilir.
  • Lastiklerinizi evinize veya başka bir yere taşırken ağır kaldırmadan dolayı oluşacak sağlık problemlerinin önüne geçilir.

 

 

Lastiklerin Taşınması ve Depolanması

Lastiklerinizin ömür beklentisinin tahmin edilmesi imkânsızdır. Bununla birlikte, lastiklerinizin ömrünü ve performansını lastikler kullanılmadığında düzgün bir şekilde depolayarak arttırabilirsiniz.

Lastikler açık havada kaldıklarında, uzun süreler boyunca kullanılmadıklarında (bir ay veya daha fazla) yüzeyleri kurulaşır ve  yüzey çatlakları meydana gelir. Bu nedenle, lastiklerin daima serin, kuru, temiz ve kapalı bir ortamda depolanmaları gerekmektedir.

Omuzlarındaki yükü kaldırın

Bir ay veya daha fazla bir süre boyunca depolama işlemi yapılıyorsa, aracı kaldırarak veya lastikleri araçtan çıkartarak lastiklerin üzerindeki yükü ortadan kaldırınız. Aksi taktirde, hasar, vaktinden önce yaşlanma veya ani lastik arızaları ile sonuçlanabilir.

Zararlı maddelerden uzak tutunuz

Lastikler depolandıklarında ısıdan uzak bir yerde muhafaza ettiğinizden emin olunuz.  Depolama yüzeylerinin kauçuğu bozabilecek maddelerden uzak bir şekilde depolandığından emin olunuz. Depolama boyunca bu maddelere maruz kalan lastikler tekrar kullanıldıklarına ani arızalara maruz kalabilirler.

Lastiklerin:

  • İyi havalandırılan, kuru, ılık, doğrudan güneş ışığından ve kötü hava koşullarından korunan ortamlarda
  • Kimyasal maddeler, eritici maddeler veya hidrokarbonlardan uzak,
  • Keskin metal, ağaç vb. maddelerden uzak
  • Herhangi bir ısı kaynağı, alev, akkor haline gelmiş nesne, kıvılcımlara veya elektrik boşalmalarına neden olabilecek maddelerden uzak
  • Ozon meydana getiren herhangi bir kaynaktan uzak (transformatörler, elektrik motorları, kaynak cihazları vb.) bir şekilde depolanması gerekmektedir.

İstifleme ve Nakliye

Lastikleriniz istiflenebiliyorsa, biçimlerinin bozulmadığından emin olunuz. Uzun bir süre boyunca depolanıyorsa, yerlerini sırayla değiştiriniz (lastiklerin sırasını ters çeviriniz). Lastiklerinizin ağır nesneler altında ezilmesinden kaçınmaya çalışınız. Aksesuarların orijinal paketlerinde, herhangi bir kesme, yırtma veya delme tehlikesi sergilemeyen yüzeyler üzerinde depolanması gerekmektedir. Lastikleri ve aksesuarları taşırken lastiklere zarar vermeyen aletler ve donanımlar kullanınız. Lastikleri taşırken koruyucu eldivenler ve elbiseler kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kısa süreli depolama

Lastikleri birbirinin üzerinde, tercihen paletler üzerinde depolayınız. Ancak 1,20 metreden daha yüksek bir yerde depolamamaya çalışınız. Her dört haftada bir lastiklerin düzenini tersine çeviriniz. Lastikler jantların üzerinde takılı olduğunda, dikey bir konumda veya raflar üzerinde tek bir sıra halinde şişirilmiş bir şekilde depolayınız.

Uzun süreli depolama

Uzun süreli depolama için, lastikleri yerden en az 10 cm yükseklikte yer alan raflar üzerinde dikey olarak yerleştiriniz. Biçim bozukluklarını engellemek amacıyla ayda bir kere yerlerini biraz değiştiriniz. Lastik uzun bir süre boyunca kullanılmamışsa, hava basıncını düzenli olarak kontrol ediniz ve imalatçı tarafından tavsiye edilen seviyelerde tutunuz.

Kış Lastiklerinin Depolanması

Depolama ile ilgili bu birkaç tedbire uyulması lastikleri mükemmel konumda tutmanıza olanak sağlayacaktır:

Lastiklerinizi sökmeden önce, otomobilinizin üzerindeki konumlarını not ediniz. Bu ise gelecek kış ön lastikleri arka lastiklerle değiştirme ve aşınmalarını dengelemenize olanak sağlayacaktır. Tekerleklerinizi ve lastiklerinizi su ile yıkayınız ve herhangi bir aşınmayı sınırlandırmak için iyice kurutunuz. Lastiğin kanalları arasına sıkışmış olan herhangi bir taş veya molozu temizleyiniz. Lastikleriniz jantlar üzerine takılıysa, asınız veya yere yatırınız. Sökülmüşlerse, dikey konumda veya havası sönük bir şekilde depolayınız. Lastiklerinizi ışıktan uzak bir şekilde, ideal olarak serin ve kuru bir alanda depolayınız. Her şeyden önce, lastikleri eritici maddelerin (yakıt, yağlar, vb.) yakınında bir yerde depolamayınız.